Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Nowy sposób na nerwice natręctw.

Wyniki najnowszych eksperymentów są zaskakujące. Francuscy uczeni uważają, że wiele schorzeń psychicznych można leczyć metodą głębokiej stymulacji mózgu.

Czy dzięki psychochirurgii będzie można łagodzić poważne zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (ZOK, nerwice natręctw)? Po przeprowadzeniu bezprecedensowych badań klinicznych lekarze i naukowcy z INSERM – Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz szpitala Pitié-Salpetriere w Paryżu, pracujący pod kierunkiem dr. Luca Malleta ogłosili, że jest to już możliwe. 13 listopada opublikowali w „New England Journal of Medicine” zaskakujące wyniki badań dotyczących głębokiej stymulacji mózgu.

Nerwice natręctw dotykają około 2 proc. ludzkości i przejawiają się przymusem ciągłego powtarzania pewnych czynności związanych np. z czystością, porządkiem i symetrią. Osoby z takimi zaburzeniami nie mogą funkcjonować bez dopełniania serii rytuałów (porządkowania, mycia bądź sprawdzania wszystkiego), co w najostrzejszych przypadkach zajmuje im wiele godzin dziennie.

Zabieg polega na wszczepieniu elektrod do jąder niskowzgórzowych. Elektrody zostają połączone z umieszczonym pod skórą klatki piersiowej stymulatorem (przypominającym rozrusznik serca), który pozwala modulować sygnał elektryczny, tak by uzyskać możliwie najlepsze efekty lecznicze. W odróżnieniu od metod neurochirurgicznych, polegających na niszczeniu pewnych elementów w mózgu oraz od zakazanej dziś lobotomii, ta forma stymulacji jest odwracalna.
– Po zabiegu chirurgicznym i trzymiesięcznej aktywnej stymulacji u 7 na 10 pacjentów zaobserwowano poprawę stanu zdrowia. Znikło ponad 25 proc. symptomów – wyjaśnia doktor Mallet. – Skuteczność leczenia przejawiała się w tym, że pacjenci wracali do normalnego życia, nawiązywali nowe stosunki społeczne lub podejmowali znów działalność zawodową.

Może zostanie odkryty kiedyś sposób głębokiej stymulacji mózgu taki, aby złagodzić lub całkiem zlikwidować objawy CHAD, manii, depresji…?

czytaj więcej: http://portalwiedzy.onet.pl

Dane wpisu

Data
17 grudnia 2008

Autor
admin

Kategoria

Tagi

Zostaw odpowiedź