Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Wiek ojca ma znaczenie!

Badania ostatniej dekady jasno pokazały, że dzieci starszych ojców mają podwyższone ryzyko zachorowania na schizofrenię, ponieważ ich DNA ich nasienia jest bardziej podatne na uszkodzenia. Ostatnio nowe badania potwierdziły takie samo ryzyko w wypadku choroby afektywnej dwubiegunowej – zaburzenie to uważane jest za genetycznie i środowiskowo bliskie schizofrenii.

Badania szwedzkiego uniwersytetu medycznego Karolinska Institute zasugerowały, że starszy wiek ojców jest powiązany z podwyższonym ryzykiem zachorowań na CHAD u potomstwa.

Doktorantka Emma Frans wraz z kolegami z Department of Medical Epidemiology and Biostatics zidentyfikowała 13 428 pacjentów w szwedzkim spisie ze zdiagnozowanym CHAD. Dla każdego z nich wybrano pięć losowych zdrowych pacjentów, którzy byli tej samej płci i urdzeni w tym samym roku.

Gdy porównano obie grupy, zdrowych i chorych, okazało się, że dzieci urodzone gdy ich ojcowie mieli więcej niż 29 lat mieli podwyższone ryzyko zachorowania na CHAD. Potomstwo mężczyzn 55-letnich i starszych 1,37 razy częściej zapada na CHAD niż potomstwo ojców między 20 a 24 rokiem życia.

Wiek matki równeż ma znaczenie, ale, jak zauważyli badacze, dużo mniejsze niż w wypadku ojców.

Wniosek: PANOWIE NIE ODKŁADAJCIE DECYZJI NA PÓŹNIEJ:)

[Źródło: .pendulum.org]

Dane wpisu

Data
15 grudnia 2008

Autor
admin

Kategoria

1 do wpisu “Wiek ojca ma znaczenie!”


  1. aleister napisał(a):

    Ja mam 29 lat i chciałbym mieć dziecko.
    Niestety moja ukochana ma lat 22 i chce to odłożyć na późniejZostaw odpowiedź