Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Koszty leczenia pacjentów z CHAD są wyższe niż pacjentów z cukrzycą i innymi chorobami przewlekłymi

Badacze z Mayo Clinic na podstawie przeglądu wydatków na badania stwierdzili, że choroba afektywna dwubiegunowa jest bardziej kosztownym schorzeniem niż cukrzyca, depresja, astma czy choroba wieńcowa.

Wydatki na opiekę zdrowotną (wizyty u specjalistów, wykonywane badania) były szczególnie wysokie w wypadku pacjentów z CHAD. Wnioski z tych badań zostały zaprezentowane na dorocznym zjeździe American Psychiatric Association w San Francisco.

„Koszty badań psychiatrycznych stanowią tylko część wydatków związanych z tym przewlekłym schorzeniem” – tłumaczy Mark Williams, psychiatra z Mayo Clinic prowadzący badania. „To oznacza, że wiele z wydatków na pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową nie jest bezpośrednio z wiązana z opieką psychiatryczną.” Badania nad kosztami leczenia zostały przeprowadzone na podstawie przeglądu danych pacjentów cierpiących na CHAD z okresu czterech lat.  Tylko pacjenci chorujący na cukrzycę i chorobę wieńcową jednocześnie byli bardziej kosztowni dla systemu opieki zdrowotnej.

Dane wpisu

Data
26 czerwca 2009

Autor
admin

Kategoria

Zostaw odpowiedź