Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Leki w CHAD najlepiej działają stosowane jednocześnie

Długotrwałe badania w Wielkiej Brytanii pokazały po raz pierwszy, że terapia dwoma najważnieszymi lekami jednocześnie jest lepsza niż każdym z nich osobno.

Badania prowadzone w ciągu dwóch lat wśród 330 pacjentów czterech narodowości, pokazały, że połączenie leku antynawrotowego – walproinianu (Depakine) ze stabilizatorem nastroju – litem – utrzymuje pacjentów w lepszej formie niż przy stosowaniu tych leków osobno.

Rezultaty zostały ogłoszone w zeszłym tygodniu na VIII. Międzynarodowej Konferencji poświęconej Chorobie Afektywnej Dwubiegunowej zorganizowanej przez UPCM i Uniwersytet w Pittsburgu.

Dr John Geddes, psychiatra z Uniwersytetu Oxford, główny badacz, powiedział, że wyniki badań były szczególnie uderzające w przypadku porównania skuteczności zapobiegania nawrotom. Leczenie skojarzone (lit i walproinian) było o 40% bardziej efektywne niż terapia samym walproinianem.

To jest istotne, mów dr Geddes, ponieważ popularność tego antynawrotowego leku wzrosła gwałtownie jako sposób na leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej, która opiera się na wahaniach nastroju pomiędzy depresją a manią.

Dziś wielu psychiatrów ma tendencje do podawania pacjentom jednego leku i dopiero gdy on nie zadziała dodają drugi. Ale w przypadku walproinianu, mówi dr Geddes, „jeżeli pacjent zastanawia się nad terapią walproinianem, to prawdopodobnie warto mu również zalecić lit”

Terapia kombinacji dwóch leków dawała także o 18% lepsze wyniki niż stosowanie samego litu, mówi lekarz, ale to było mniej znaczące statystycznie.

Dr David Kupfer, przewodniczący wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Pittsburgu i jeden z organizatorów konferencji zgadza się z wnioskami dr Geddes’a.

Jeśli pacjent był leczony tylko litem, mówi dr Kupfer, nie będzie miał dodanego do terapii walproinianu, dopóki nie okaże się, że lit jest nieskuteczny, ponieważ zalety terapii kombinacjii w stosunku do zastosowania samego litu nie są tak duże.

Ponad trzy miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na CHAD i około 10 – 20% kończy swoje życie samobójstwem.

Same liczby z badań na Oxfordzie pokazują jak ciężkie jest to schorzenie.

Nawet grupa pacjentów stosujących terapię kombinacji leków miało 54% wskaźnik nawrotów. Grupa leczona tylko walproinianem miała wskaźnik nawrotów na poziomie 69%, mówi dr Geddes.

Ponieważ lit jest prawie tak skuteczny jak terapia kombinacji, dodaje, wygląda na to, że ma jasną przewagę nad walproinianem – jednak statystyka wydawanych recept wygląda inaczej.

Badania pokazały że w okresie 1990-2000, ilość recept na walproinian wzrosła z 11% do 30% pacjentów z CHAD, gdy w tym samym czasie dla litu, znacznie starszego leku, ilość ta spadła z 50% do 30%, mówi dr Geddes.

Jednym z powodów jest fakt, że lit może być groźny jeśli pacjenci przekroczą odpowiednią dawkę, więc pacjenci muszą przeprowadzać stałe badania krwi, aby monitorować poziom litu.

Innym powodem zmiany leczenia, jest fakt, że firmy farmaceutyczne nie mogą zarobić wielkich pieniędzy na licie, ale mogą zyskiwać na drugim zastosowaniu walproinianu, który pierwotnie był wytworzony na powstrzymanie nawrotów epilepsji.

Obecnie zbyt często, dodaje dr Kupfer, leki stosowane przez lekarzy są tymi, które zostały wypromowane przez koncerny farmaceutyczne zamiast tych, których skuteczność poparta jest naukowymi badaniami, „i to jest nasze zadanie, z punktu widzenia opartej na dowodach medycyny, żeby coś z tym zrobić”

Pomimo że lit jest w użyciu przez dekady, badacze wciąż próbują rozwikłać jak dokładnie działa, mówi dr Geddes.

Jak tylko lepiej zrozumieją lepiej jak lit zmienia chemię i aktywność mózgu, powstanie możliwość zaprojektowania nowego leku ukierunkowanego na tą samą część mózgu, ale z mniejszymi skutkami ubocznymi.

Powyższy tekst to moje własne tłumaczenie tekstu zawartego www.post-gazette.com. Będę wdzięczny za komentarze. W wypadku uwag co do tłumaczenia proszę o kontakt: admin@afektywna.pl

Czy lekarze w Polsce przepisują na CHAD tylko jeden lek??? Nigdy się z tym nie spotkałem, zawsze podawano co najmniej 2 preparaty…

Dziękuję n. za uwagi i pomoc w tłumaczeniu!

Dane wpisu

Data
1 lipca 2009

Autor
admin

Kategoria

2 do wpisu “Leki w CHAD najlepiej działają stosowane jednocześnie”


 1. assitch napisał(a):

  ja mam jeden lek – lit

 2. n. napisał(a):

  ja delektuję się 4-ma lekami, do niedawna było 5. w tym lit. stabilizatory w liczbie 3.
  połączenia lit + d**akine chrono mój organizm nie zdzierżył psychofizycznie.

  co do jakości przekładu – masz maila ode mnie.

  pozdr :)Zostaw odpowiedź