Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Badania z Yale: Kinazy C

Naukowcy z Yale University donoszą w Proceedings of the National Academy of Sciences (edycja wrzesień 7-11), że uszkodzenia mózgu spowodowane chronicznym stresem lub zatruciem ołowiu mogą być naprawione poprzez blokowanie kluczową drogą molekularną.
Badania pokazują, że u szczurów poddawanych chronicznemu stresowi dochodzi do uszkodzenia kory przedczołowej. Jest to obszar mózgu szczególnie ważny dla funkcjonowania pamięci, kontroli impulsów i możliwości skupienia uwagi na zadaniach. Długotrwały stres wpływa na nadmierną aktywność rodziny enzymów znanych jako proteiny kinazy C. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia szkieletu neuronów, co wpływa na ich zdolność przesyłu informacji. Takie uszkodzenia mózgu spowodowane stresem wiążą się ze słabą kontrolą impulsów, spadkiem wydajności pamięci i niezdolnością do skupienia uwagi. Te odkrycia mają bezpośredni wpływ na nasze rozumienie choroby afektywnej dwubiegunowej. Zmiany genetyczne zwiększają poziom kinaz C, które mogą być połączone z ubytkiem istoty szarej w części przedczołowej mózgu oraz z kontrolą zachowania.
Amy Arnsten, profesor neurobiologii w Yale, przewodziła grupie badaczy, która zablokowała działania kinaz C u szczurów osiągając w rezultacie powstrzymanie efektów stresu. Odkrycie pokazało, że dendryty neuronów pozostały nienaruszone. Dlatego zdolność szczurów do wykonywania zadań wymagających używania pamięci i kontroli impulsów polepszyła się.
Profesor Arnsten wyjaśnia: „Gdy zahamujesz kinazy C, komórki mogą się ze sobą ponownie łączyć i zachowasz percepcję”.
Arnsten sugeruje, że blokowanie kinaz C ma potencjał w leczeniu zaburzeń afektywnych i zaburzeń stresu pourazowego. Pacjentom z CHAD, którym podano leki takie jak lit hamujący działanie kinaz C, przywrócony został normalny poziom istoty szarej. Co więcej, profesor Arnsten zaobserwowała, że taka terapia może być pomocna przy odwracaniu efektów zatrucia ołowiem, które powoduje trudności w nauce oraz problemy behawioralne u dużej liczby dzieci. Podobnie jak stres, ołów może podnieść poziom aktywności kinaz C i obniżyć ilość istoty szarej w korze przedczołowej. Te wnioski z badań dają do zrozumienia, że leki, które hamują kinazy C, mogą pomóc w przywróceniu prawidłowych funkcji kory przedczołowej u dzieci z przewlekłymi problemami spowodowanymi zatruciem ołowiem.
Naukowcy z Yale, którzy przyczynili się do badań: Mai Anh T. Vu, Paul K. Maciejewski, Christopher H. Van Dyck and Melissa Grotton.
Badania zostały ufundowane przez National Institutes of Health and the Yale Stress Center.
Źródło: Medical News Today.
Oryginał artykułu znajduje się tutaj. Proszę o kontakt w przypadku zauważenia błędów w tłumaczeniu, które wynikają z mojej nieznajomości polskich terminów medycznych:-).

Dane wpisu

Data
15 września 2009

Autor
admin

Tagi

1 do wpisu “Badania z Yale: Kinazy C”


  1. tomek napisał(a):

    jeśli to jest prawda jest to cudowna dla mnie wiadomość; od czterech lat! cierpię na problemy z koncentracją i pamięcią (wcześniej miałem niemal fenomenalną pamięć) i nie wiem co jest przyczyną! brałem długi czas leki typu SSRI – żadnych efektów; przypuszczałem już nawet iż może to być demencja!Zostaw odpowiedź