Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Pierwsze objawy

Jak rozpoznać, że zbliża się epizod manii lub depresji?

To pytanie towarzyszy mi już bardzo długo. Myślę, że każdy powinien odpowiedzieć sobie na nie sam, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Odpowiedź na to pytanie ma jednak kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowia psychicznego i pozostaniu w jak najdłuższej remisji. W końcu, jeśli już stwierdzimy, że coś niedobrego się zbliża, coś się zaczyna dziać, natychmiast można (ba, nawet trzeba!) zgłosić się do lekarza, wprowadzić zmiany w leczeniu, poprosić bliskich o zwiększenie uwagi…

Powiedzieć mogę na swoim przykładzie, co jest pierwszym objawem nadchodzących problemów. Sen, tak, zaburzenia snu.

Jeśli przybywa mania, przestaję sypiać, bo natłok myśli, ciekawych pomysłów (często nierealnych lub nadmiernie optymistycznych) wtłacza się do mojej głowy i nie daje mi odpocząć. Nie mogę się wtedy wyciszyć.

Natomiast, gdy zbliża się depresja, po prostu nie mogę spać, bo się czegoś boję. Nie wiem czego, ale lęki nadchodzą… Udaję, że śpię, chowam się głęboko pod kołdrę i daję wszystkim do zrozumienia, żeby zostawili mnie w spokoju.

W obu wypadkach pierwszym sygnałem nadejścia epizodu CHAD-u jest zaburzenie snu. Każdy cierpiący na chorobę afektywną dwubiegunową na pewno ma jakieś pierwsze symptomy, o których warto pamiętać, żeby uchronić się przed stratą błogosławionego stanu remisji.

Dane wpisu

Data
9 listopada 2009

Autor
admin

Kategoria

Zostaw odpowiedź