Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Ulgi podatkowe na leczenie – dla kogo i ile

Z okazji zbliżających się wielkimi krokami rozliczeń PIT, warto przypomnieć jak US ulgowo traktuje chorych. Niestety niestety chorych przewlekle czy psychicznie nie oszczędza. Tylko osoby z orzeczoną niepełnosprawnością lub pod opieką których pozostaje osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, mogą odliczać wydatki na leki od podatku dochodowego.
Odliczać można nadwyżkę powyżej 100zł wydanych w każdym miesiącu, np. gdy w kwietniu na leki zostało wydanych 180zł to z tytułu ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od podatku 80zł. Dodatkowo, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o PIT odliczeniu od dochodu za 2003 r., dochód roczny osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 9 120zł.
Jakie dokumenty są potrzebne? Każdy wydatek powinien być udokumentowany przez fakturę wystawioną na osobę potrzebującą leków. Ponadto wymagane jest zaświadczenie od lekarza specjalisty dotyczące stosowanych leków. Co ciekawe i pozytywne, osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogą odliczać od podatku wydatki nie tylko poniesione na rzecz danej niepełnosprawności, ale także związane z innymi chorobami przewlekłymi. Zatem jeśli ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, posiada orzeczenie o niepełnosprawności np. z powodu słabowidzenia i jednocześnie cierpi na przewlekłą chorobę psychiczną to niech nie zapomni o przysługujących ulgach!!!
Zawsze są to pieniądze, nawet jeśli skromne, to jednak ważne z punktu widzenia finansów w czasach kryzysu dla budżetu przeciętnej polskiej rodziny.

Dane wpisu

Data
14 stycznia 2010

Autor
admin

Kategoria

Zostaw odpowiedź