Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Lekarz psychiatra – wizyta

Trafienie w krótkim czasie po wystąpieniu pierwszych objawów choroby psychicznej do dobrego psychiatry to podstawa. Mamy zwykle dwa rodzaje przypadków. Pierwszy, gdy objawy są nagłe i wyraźne lub drugi, gdy proces pogarszania się stanu zdrowia jest stopniowy i rozciągnięty w czasie. W obu wypadkach interwencja lekarza jest konieczna. Pozostaje podjąć decyzję w jaki sposób do niego dotrzeć, jak go znaleźć, jeśli to pierwsze taki wydarzenie w naszym życiu.
Gdy spotka nas nagły atak choroby to mamy znowu dwie możliwości.

 • Pogotowie, ostry dyżur, szpital
 • Prywatna wizyta, za którą oczywiście dobrze zapłacimy. Dobry psychiatra, w większym mieście, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, policzy nam za wizytę z pewnością nie mniej niż 100-120zł. Skorzystanie z pogotowia ratunkowego jest tańszym znacznie wyjściem, ale jeśli jest taka możliwość, to na zdrowiu nie warto oszczędzać.
 • To tyle jeśli chodzi o nagłe przypadki. Pozostaje druga opcja – choroba rozwija się powoli i stopniowo. Również mamy dwie możliwości:

 • Poradnia Zdrowia Psychicznego. Są w każdym średniej wielkości i w prawie każdym małym mieści. Na wizytę trzeba czekać zwykle około kilku tygodni. To rozwiązanie warto rozważyć oczywiście w wypadku wizyt kontrolnych – nic nie kosztuje. Jest naprawdę wielu bardzo dobrych specjalistów u których można się leczyć na NFZ
 • …i oczywiście wizyta prywatna, za którą trzeba zapłacić.
 • Najważniejsze, żeby się lekarza nie bać. Wg badań TNS OBOP dla 70% Polaków wizyta u psychiatry wzbudza większy stres niż w wypadku pozostałych lekarzy. Psychiatra powinien być traktowany jako obca, obiektywna osoba, która potrafi ocenić stan psychiki pacjenta niezależnie od otoczenia. Jednocześnie w końcu powinniśmy dostrzec, że wizyta u psychiatry jest całkowicie anonimowa i nie musimy się niczego przed nikim ani wstydzić, ani tłumaczyć.
  Z badań wynika również, że jedna czwarta polaków nie poleciłaby bliskiej osobie myślącej o samobójstwie wizyty u psychiatry! Bądźcie czujni! Kiedyś naprawdę może dojść do tragedii, bo ktoś w porę nie zareagował propozycją pomocy…

  Dane wpisu

  Data
  4 lutego 2010

  Autor
  admin

  Kategoria

  Zostaw odpowiedź