Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Mózgi psychopatów chcą nagrody – za wszelką cenę!

W dotychczasowych badaniach skupiano się na tym, czego brakuje psychopatom, co powoduje ich nienormalność. Mówiono o braku empatii, emocji i egocentryzmie. W ostatnich badaniach, których rezultaty opublikowano 14.03.2010 w Nature Neuroscience, że są cechy psychiczne, których psychopaci mają za dużo.
Wykazano, że istnieje zależność między wrażliwością na dopaminę – neuroprzekaźnikiem kontrolującym tzw. „ośrodek nagrody” w ludzkim mózgu, a zachowaniami psychopatycznymi.
„Odkryliśmy, że nadreaktywny dopaminowy układ nagrody może leżeć u podstaw części najbardziej problematycznych zachowań związanych z psychopatią, takich jak brutalne przestępstwa, recydywa i stosowanie używek” – stwierdza Joshua Buckholtz, absolwent Vanderbilt University prowadzący te badania.
Nie było konieczności wykonywania badań z udziałem np. więźniów skazanych za brutalne przestępstwa – każdy człowiek posiada różne cechy psychopatyczne, ale w indywidualnym nasileniu. Dlatego w badaniu wzięli udział studenci ochotnicy. Podano im amfetaminę i przedstawiono zadanie do wykonania z nagrodą pieniężną. Jednocześnie ich mózgi obserwowane były za pomocą pozytronowej tomografii emisyjnej PET. Jak się okazało, u osób z największym nasileniem cech psychopatycznych, „ośrodek nagrody” był najaktywniejszy podczas wykonywania zadania.
Od dawna było wiadomo, że psychopaci mają zmniejszone poczucie strachu i zwiększoną skłonność do ryzyka. Teraz udowodniony został kolejny fakt określający te zaburzenia – pociąg do nagrody, do wykonania zadania u tych osób jest tak silny, że bez względu na konsekwencje dążą one do celu (często „po trupach”, dosłownie).

Dane wpisu

Data
18 marca 2010

Autor
admin

Kategoria

Zostaw odpowiedź