Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

W CHAD i schizofrenii życie nie jest czarno-białe

Na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową cierpi 10 mln ludzi na świecie. Te zaburzenia mają zwykle początek we wczesnych latach dwudziestych życia i w większości przypadków są przewlekłe lub cyklicznie powracające. Żadne z tych zaburzeń nie ma biologicznego markera, który mógłby być zastosowany w diagnozie lub w prowadzeniu leczenia.
Odkrycia opublikowane w Biological Psychiatry sugerują, że elektroretionografia (ERG), specjalistyczny pomiar funkcji siatkówki może być użytecznym biomarkerem ryzyka wystąpienia tych zaburzeń, a defekty siatkówki mogą przyczynić się do postrzegania problemów związanych ze schizofrenią i CHAD.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat badacze sugerowali, że upośledzenia poznawcze w schizofrenii mogą być związane z wczesnym stadium percepcji wizualnej. Aktualne prace skupiają uwagę na funkcji siatkówki, części oka odpowiedzialnej za detekcję światła. W siatkówce, pręciki są detektorami światła wskazującym tylko jasność, ale nie kolor. Czopki są szczególnie ważne w warunkach słabego oświetlenia oraz obserwacji na obrzeżach pola widzenia. Czopki są czujnikami światła odpowiedzialnymi za detekcję kolorów i postrzeganie w centrum pola widzenia.
Stosując ERG, kanadyjscy badacze Marc Hébert, Michel Maziade wraz z zespołem zaobserwowali, że zdolność światła do aktywacji pręcików wyraźnie spadła u obecnie zdrowych ludzi pochodzących z wielopokoleniowych rodzin, których członkowie mieli zdiagnozowaną schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową. Natomiast w wypadku czopków reakcja na światło była normalna.
„Jesteśmy pewni, że inni ludzie doświadczają świata w ten sam sposób co my. To bardzo ważne, aby docenić fakt, że w wypadku schizofrenii i CHAD-u, podobnie jak dla monochromatyzmu czy wybiórczego upośledzenia słuchu, ludzie którzy wydają się postrzegać świat normalnie mogą mieć subtelne, ale ważne problemy z percepcją, które mogą przyczyń się do innych upośledzeń adaptacyjnych” – komentuje dr. John Krystal, redaktor Biological Psychiatry.
Naukowcy wciąż szukają prawidłowego markera biologicznego określającego ryzyko dziedziczenia schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej. Pomimo, że obecne dane są interesujące, obszerne badania są wciąż potrzebne przed zastosowaniem tej metody jako biomarkera określającego ryzyko zachorowania.
Źródło: medicalnewstoday.com
Mój komentarz: Ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową i schizofrenią gorzej widzą w ciemności…

Dane wpisu

Data
6 marca 2010

Autor
admin

Kategoria

1 do wpisu “W CHAD i schizofrenii życie nie jest czarno-białe”


  1. vivien napisał(a):

    Ojej, ja dziwnie widzę, dlatego umiem malować. Kocham słonce, zima umieram. Ale w ciemności całkiem nieźle mi idzie. Ha, ha, ha. ?Zostaw odpowiedź