Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Partnerzy chorych na raka a ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju

Nowotwór może powodować depresję u partneraNowa analiza stwierdza, że osoby, których partnerki mają raka piersi mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju, które są na tyle poważne, że wymagają hospitalizacji. Z opublikowanego niedawno online w CANCER, czasopiśmie American Cancer Society, badania wynika, że lekarze powinni zająć się zdrowiem psychicznym osób kochających kobiety chore na raka.

Choroby mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne nie tylko chorych pacjentów, ale również ich najbliższych krewnych. Partnerzy są w szczególnej grupie ryzyka, ponieważ są poddani stresowi i mogą być pozbawieni wsparcia emocjonalnego, społecznego i ekonomicznego. Kilka niewielkich badań sugerowało, że partnerzy chorych na raka często mają poważne problemy psychospołeczne, jednak dane na temat ryzyka zachorowań partnerów na ciężką depresję są ograniczone.

Podczas 13 lat obserwacji, raka piersi rozpoznano u partnerek 20 538 mężczyzn. Stu osiemdziesięciu z tych mężczyzn było hospitalizowanych z chorobą afektywną. Mężczyźni, których partnerki wykryto raka piersi są o 39 procent bardziej narażeni na hospitalizację z powodu zaburzeń afektywnych w porównaniu z mężczyznami, których partnerki nie miały raka piersi. Mężczyźni, których partnerki zmarły na raka piersi mieli 3,6-krotnie zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń afektywnych w porównaniu z mężczyznami, których partnerki przeżyły.

„Diagnoza raka piersi wpływa nie tylko na życie chorego, ale może również poważnie wpłynąć na partnera”, stwierdza profesor Johansen z Institute of Cancer Epidemiology w Kopenhadze. „Sugerujemy przeprowadzanie jakichś badań przesiewowych partnerów chorych na raka w ogóle, a tych chorych na raka piersi w szczególności. Zbadanie czy występują objawy depresji może być ważne dla zapobiegania niszczycielskiego działania raka”. Prof Johansen jest również zwolennikiem wspólnego traktowania małżonków w klinicznym leczeniu raka.

Źródła:
medicalnewstoday.com
Wiley – Blackwell, AlphaGalileo Foundation.

Dane wpisu

Data
25 września 2010

Autor
admin

Zostaw odpowiedź