Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Jesienna depresja, czyli jak wytrwać do wiosny?

Jak przetrwać jesienną depresję i w zdrowiu doczekać do wiosny?Nastała już późna jesień. Wiele osób zmagających się nie tylko z CHAD, ale również innymi zaburzeniami afektywnymi, zastanawia się jak tu wytrwać do wiosny i, mówiąc potocznie, nie załamać się. Każdy ma swoje sposoby na poprawienie sobie nastroju w pochmurne, deszczowe dni. Szczególnie dotkliwy są wczesne i długie wieczory. Może sam/sama wychodzisz do pracy, gdy jest ciemno? Może w pracy brakuje Ci światła słonecznego, a gdy już wyjdziesz, jest za późno, żeby wystawić się na zbawienne działanie naturalnego oświetlenia?
W Polsce musimy się zmagać z tym problemem przez znaczną część roku. Kazik Staszewski śpiewa w piosence „4 pokoje”:

Polacy są tak agresywni, a to dlatego, że nie ma słońca
nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące
tylko zimno i pada zimno i pada na to miejsce w środku Europy…

Nie ukrywajmy, brak Słońca nam doskwiera. Około 10% Polaków cierpi na sezonowe zaburzenie afektywne.

Jak walczyć z pogarszającym się nastrojem?

Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc:

1. Łap Słońce – gdy tylko wiesz, że będziesz miał/a możliwość wystawienia się na działanie promieni słonecznych – korzystaj!

2. Uprawiaj sporty, rekreację – wysiłek wyzwala pozytywne emocje. Zacznij biegać, kup kijki i uprawiaj nordic walking (idealne na jesienną aurę), pływaj, jeździj na rowerze i chodź na siłownię. Znajdź coś dla siebie!

3. Znajdź czas na swoje hobby – skoncentrowanie się na tym, co naprawdę lubisz, pozwoli Ci na odreagowanie od codziennych problemów.

4. Przebywaj wśród ludzi tryskających energią (nie potępiam emo:), ale przygnębiające towarzystwo przygnębia Ciebie) – kto z kim przestaje, takim się staje!

5. Ubieraj się kolorowo. Nie bądź jak mżawka, ale jak kolorowe liście. Sam wygląd również kształtuje człowieka. Gdy założysz garnitur, czujesz się bardziej dostojnie. Gdy ubierzesz się kolorowo – myśli będą bardziej kolorowe.

6. Jedz dużo warzyw – zdrowa dieta korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie (tu polecam e-booka o diecie „surowej”, ale smacznej i skutecznej).

7. Wyznacz sobie cele. Co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych „ciemnych” miesięcy? Możesz poprawić coś w sobie, możesz wyznaczyć cele rodzinne, zawodowe…i zacznij działać! Zapisze je na kartce i pamiętaj o ich realizacji każdego dnia!

Są sposoby, żeby przetrwać jesienną chlapę, niskie temperatury, długie wieczory i brak Słońca. Jeżeli Cię jednak depresja dopadnie – spróbuj może skorzystać z telefonów zaufania, których numery podaję tutaj.

Może masz jakieś swoje metody, które ułatwiają Ci przetrwanie do wiosny? Podziel się swoją wiedzą! Możesz pomóc innym wpisując w komentarzu swój sposób na sezonowe zmiany nastroju!

Dane wpisu

Data
22 listopada 2010

Autor
admin

Kategoria

1 do wpisu “Jesienna depresja, czyli jak wytrwać do wiosny?”


  1. vivien napisał(a):

    Co roku to samo, bez względu… na..Zostaw odpowiedź