Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Nastrój Polaków a statystyki

Wciąż poszukuję rzetelnych badań statystycznych dotyczących stricte chorób psychicznych Polaków, jednak natknąłem się na inne ciekawe statystyki: dane GUSu z 2009r. dotyczące nastroju Polaków. Zatem drodzy Polacy, jesteście szczęśliwi?
Jak się okazuje, większość Polaków podczas badania czuła się szczęśliwa (67%), pełna radości życia (64%) oraz chęci i energii do działania (58%).
Brawo Polacy! Może jednak nie jesteśmy narodem „narzekaczy”? Myślę, że to całkiem niezłe wyniki i życzę nam wszystkim coraz większych „wskaźników szczęścia”.
Badania ujawniają, że trzech na czterech Polaków przez cały miesiąc odczuwało spokój i opanowanie. Odczuwamy jednak na co dzień naszą gonitwę gospodarczą za Europą Zachodnią, bo co piąty Polak wyznał, że jest zmęczony, a co dziesiąty był wyczerpany. Mam nadzieję, że obecnie tuż po wakacjach wszyscy jesteśmy bardziej wypoczęci niż w trakcie trwania badania w 2009r.
W badanym okresie 7% osób odczuwało chandrę lub było smutnych przez cały lub prawie cały czas. Mało? Moim zdaniem dużo, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że osoby z głęboką depresją pewnie nie godziły się na wzięcie uwagę w badaniu.
Podsumowując, na ogół jesteśmy szczęśliwi, choć często zmęczeni. Jest wśród nas wielu ludzi na co dzień zadowolonych, ale jest również spory odsetek ludzi smutnych, którzy często czekają na pomoc. Tyle statystyki.
Pamiętajmy, że jest małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka:)
Prośbę kieruję do większości zadowolonej społeczeństwa: zwróćcie czasem uwagę na tych smutnych!

Dane wpisu

Data
2 września 2011

Autor
admin

Kategoria

Tagi

Zostaw odpowiedź