Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Choroby psychiczne a biofeedback – nowoczesna terapia

Biofeedback, czyli nowoczesna forma terapii, która może mieć zastosowanie, gdy zechcemy leczyć niektóre choroby psychiczne! Nie zawsze konieczne są leki. Terapia może je często zastąpić lub wspomagać farmakologię. Dzięki nowoczesnej metodzie obserwacji naszego ciała, niektóre zaburzenia psychiczne mogą być dużo łatwiejsze do opanowania. Mózg ludzki jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Jest zdolny do przetwarzania, zbierania i magazynowania wszelkich informacji. Nazwać go można żywym komputerem, wytwarzającym różne fale elektromagnetyczne. W zależności od danego zachowania człowieka mózg reaguje inaczej, inne fale wytwarzane są w trakcie snu, inne w momencie zabawy, wzmożonego wysiłku, relaksu, czy bólu. Mózg jest stale aktywny, bowiem przepływają przez niego miliony impulsów. Niektóre choroby związane ze zła pracą mózgu, lub odmiennym poziomem aktywności psychicznej, często w zaburzeniach koncentracji, powoduje niedobór, lub nadmiar emitowanych fal. Nadpobudliwość, brak kontroli zachowania, impulsywność występująca u dzieci chorych na ADHD, które nie potrafią skupić się na wykonywaniu jednej rzeczy. Wszystkie dysfunkcje chorobowe mogą ulec znacznej poprawie za pomocą nowoczesnej metody biofeedback. Polega ona na wyregulowaniu aktywności fal mózgowych za pomocą monitorowania organizmu przez pomiarowy system komputerowy. Terapia jest bezpieczna, jej celem jest nauka kontrolowania pracy mózgu poprzez otrzymywanie zwrotnych informacji o działaniu leczonego narządu. Biofeedback polega na doskonaleniu zdolności psychicznych pacjentów, potrafi łagodzić stres, kontrolować pracę fal mózgowych. Terapia jest przyjemna dla pacjenta, który za pomocą elektrod umocowanych na głowie podłączony zostaje z komputerem, który za pomocą dźwięku sygnalizuje o prawidłowej pracy mózgu i każde dobre zachowanie jest punktowane. Terapeuta używając systemu komputerowego korygować może niekorzystne fale. Dla uzyskania pożądanych rezultatów najlepiej uczestniczyć w zajęciach około 3 razy w tygodniu.
Biofeedback stosowany jest w psychoterapii, medycynie, ale również w biznesie i sporcie, każda terapia dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Być może w przyszłości metoda zostanie dopracowana na tyle, że okaże się pomocna w leczeniu chorób psychicznych takich jak CHAD, ADHD czy schizofrenia. Trzymamy kciuki za badaczy i zachęcamy do dalszych badań!

Dane wpisu

Data
15 lutego 2012

Autor
admin

Kategoria

Zostaw odpowiedź