Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Rodzaje biofeedback’u – metody leczenia i terapii

Niedawno pisaliśmy o biofeedback’u. Temat jest na tyle interesujący i obiecujący, że wracamy do niego. Choroby psychiczne nie są łatwe w leczeniu, dlatego z nadzieją patrzymy na wszystkie nowinki medyczne i technologiczne. Liczymy na nowe terapie i leki. Szukamy najlepszych rozwiązań, które pozwolą uniknąć marskości wątroby, ale jednocześnie pokonać choroby psychiczne. Czy to możliwe?
Mierzenie parametrów ciała - biofeedback pomoże leczyć choroby psychiczne?Dla przypomnienia: biofeedback jest to metoda polegająca na dostarczeniu informacji zwrotnej, pacjentowi decydującemu się na alternatywną terapię. Stosowana jest w różnych dziedzinach życia, jednak największe zastosowanie znajduje w medycynie i psychologii. Terapia nie powoduje skutków ubocznych, jednak istotną rolę w pozytywnym jej przebiegu odgrywa nastawienie pacjenta.
Biofeedback podzielić można na kilka rodzajów, stosowanych w zależności od potrzeb klienta.

Neurofeedback

Głównym i najczęściej stosowanym jest neurofeedback, polegający na podłączeniu do czaszki wzmacniacza fal EEG, oraz uczestnictwa pacjenta w grze komputerowej, dzięki której terapeuta uzyskuje punkty potrzebne do rehabilitacji psychicznej uczestnika.

Biofeedback oddechowy

U pacjentów z chorobami układu oddechowego i krążenia stosuje się terapię oddechową, w której urządzenie do biofeedbacku stanowi czujnik rytmu i długości wydechów, a krzywa audiowizualna wspomaga leczenie.

Biofeedback temperaturowy

W chorobach niedokrwienia kończyn i astmie, pomocna jest terapia biofeedback temperaturowy, którego zamierzeniem jest podwyższenie temperatury ciała przez podłączenie aparatury na palcu uczestnika.

Biofeedback EMG

Terapia EMG wykrywa wysyłane przez mózg do mięśni sygnały elektryczne i odpowiednio je napina, stymuluje określone obszary mózgu i przywraca sprawność mięśni.

Biofeedback GSR

Do najbardziej czułych pomiarów, o dużym zasięgu jest biofeedback GSR, dzięki podłączonym do palców elektrodom, mierzy elektryczne przewodzenie skóry. Określić można poszczególne myśli i emocje, stosowany u pacjentów chorujących na nadciśnienie, oraz u nadpobudliwych, zestresowanych, impulsywnych i niekontrolujących swoich zachowań osób.

Biofeedback HEG oraz SCO

Znacznie rzadziej stosowany jest HEG i SCP. Wszystkie rodzaje stosuje się w zależności od potrzeb pacjenta, terapia dostosowana jest indywidualnie, a jej powodzenie zależy głównie od samozaparcia i determinacji osoby korzystającej z usług terapeuty i odpowiedniej aparatury.
Patrzymy z nadzieją w przyszłość. Być może choroby psychiczne dostaną niebawem nowego wroga w rękach medyków – terapię biofeedback!

Dane wpisu

Data
21 lutego 2012

Autor
admin

Kategoria

Zostaw odpowiedź