Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Dziecko z ADD/ADHD a pierwsze sukcesy w szkole.

Szkoła to miejsce, w którym dziecko spotyka wiele nowych wyzwań, sukcesów oraz pierwszej próby organizacji pozalekcyjnych obowiązków. Dla maluchów z  objawami ADD/ADHD (zespół zaburzeń uwagi) nie zawsze okaże się to łatwym 545923_10384267zadaniem. Wszystkie wymagania stawiane przez nauczycieli mogą czasami urosnąć do rangi ogromnej przeszkody na drodze do zdobycia pierwszych sukcesów szkolnych, jednak właściwa pomoc rodziców zniweluje te pozorne ograniczenia.

Aby przygotować dziecko do właściwego zachowania w szkole, należy najpierw zapewnić mu odpowiednie warunki do nauki w zaciszu domowym. Zgodnie z preferencjami malucha, cały proces odrabiania zadań może odbywać się przy samodzielnym biurku lub blacie kuchennym (takie miejsce zapewni poczucie bliskości innych osób). Warto pamiętać, że, by tak przygotowane miejsce spełniło swoją funkcję, musi być odizolowane od wszelkich rozpraszających uwagę elementów (m.in. okno, drzwi, zwierzęta). Niektórzy rodzice sięgają nawet po bardziej radykalne rozwiązania w postaci własnoręcznie zbudowanych kartonowych boksów. Ułatwią one sam proces koncentracji uwagi zwłaszcza, gdy na jego ścianach zawisną kolorowe „pomoce naukowe” (np. zabawne rebusy matematyczne lub rysunkowa ortografia). Kolejną, bardzo istotną kwestią, służącą poprawie zebrania myśli dziecka z ADD/ADHD jest uschematyzowany porządek miejsca pracy. Biurka należy wyposażyć w kilka plastikowych szufladek, które pomieszczą wszystkie niezbędne materiały (notatki, tabelki, rysunki prezentacje). Dobrym rozwiązanie mogą okazać się także kolorowe segregatory1361797_52190285 na samodzielnie sporządzane notatki. Możliwość decydowania i właściwego układania swoich zdobyczy naukowych zachęci każde dziecko z ADD/ADHD do kontynuowania powziętych kroków edukacyjnych, wyrabiając także nawyk utrzymywania porządku w miejscu pracy.

Cały proces nauki powinien odbywać się w ściśle wyznaczonych godzinach. Przestrzegając tych ram czasowych wkrótce zauważymy u dziecka wyraźną poprawę koncentracji i chęć do realizacji wszystkich zaplanowanych celów (warto je spisywać w kolorowej, zachęcającej formie na korkowej tablicy,tak  by maluch mógł wciąż mieć je w swoim zasięgu). Proces nauki oraz odrabiania zadań domowych powinien zostać podzielony na kilka 15 lub 20 minutowych części, co ułatwi dziecku z ADD/ADHD proces skupienia uwagi nad danym zagadnieniem. Po upływie określonego czasu, w ramach zasłużonej przerwy, warto zastosować w praktyce przepisy na zabawę pozwalającą rozładować wzrastające napięcie fizyczne. Można zmotywować dziecko do odbijania piłki, literowania trudnych haseł za pomocą właściwych gestów rąk lub przebrnięcia przez specyficzny „tor z przeszkodami” w ściśle określonym czasie. Kiedy przeznaczona na naukę pora dobiegnie końca, dziecko zasłuży na specjalną, zachęcającą do dalszej pracy nagrodę. Nie musi ona posiadać materialnego wymiaru, czasami olbrzymią radość sprawi wspólny, rodzinny spacer, wycieczka do kina lub na ulubiony plac zabaw.

Przedstawione rozwiązania to tylko podstawowe zalecenia służące poprawie 1410758_59974973procesu nauki u dziecka z ADD/ADHD, które można odpowiednio modyfikować i urozmaicać. Dodatkowe zastosowanie cichej, barokowej muzyki (specjalny rytm stabilizuje wszystkie procesy mózgu) oraz wspólne prowadzenie terminarza (nauka organizacji i szacowania czasu) zapewni mocny impuls pobudzający wyobraźnię dziecka i wzmagający, poprzez nowe bodźce, koncentrację uwagi. Dzięki takiemu przygotowaniu czas spędzony w szkole zyska nowy, wyjątkowo atrakcyjny wymiar. Będzie to pierwszy krok na drodze do zdobycia wielu nowych sukcesów, nie tylko edukacyjnych.

Dane wpisu

Data
25 stycznia 2013

Autor
e-d-s

Kategoria

Zostaw odpowiedź