Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Kilka faktów o leczeniu pacjentów z ChAD

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej jest skoncentrowane na osiągnięciu jednego celu: zminimalizowania częstotliwości 1157468_32692339występowania faz maniakalno – depresyjnych. Dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu kilku zasad pacjent może prowadzić stosunkowo normalne i produktywne życie.

W momencie, gdy symptomy ChAD nie będą podlegać żadnej kuracji, mogą pojawić się wyjątkowo nasilone ataki choroby co najmniej raz w roku. Odpowiednio dobrane leczenie powinno przynieść pozytywne rezultaty już po pierwszych 4 miesiącach  stosowania. W zakres każdej terapii wchodzi m.in.

  • leczenie farmakologiczne, mające na celu redukcję ataków maniakalno – depresyjnych
  • leczenie farmakologiczne, stosowane w momencie ich wystąpienia
  • psychoterapia
  • odpowiednio zmodyfikowany styl życia, który pomoże pacjentowi poprawić jakość snu, dobrać właściwą dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa właściwa dieta. Podążając za tezą postawioną przez naukowców z Brytyjskiego Stowarzyszenia Doradców i Psychoterapeutów możemy stwierdzić, że zbyt mała ilość spożywanych mikroelementów może znacząco przyczynić się do gwałtownych zmian nastroju.

Współcześnie przy leczeniu ChAD nie wymagana jest obowiązkowa hospitalizacja. Może jednak ona okazać się konieczna dla pacjentów w trakcie ciężkiej fazy maniakalnej. Często taki stan może stać się bardzo ryzykowny da samego chorego lub osób z jego otoczenia. Pobyt w szpitalu będzie wówczas trwał aż do momentu pojawienia się znaczącej poprawy.

Jednym z najczęściej przepisywanych leków, które mają ograniczyć depresyjne, maniakalne/hipomaniakalne stany, jest węglan litu. Terapia tym związkiem chemicznym powinna trwać co najmniej 6 miesięcy i wymaga od pacjenta całkowitego podporządkowania się zaleceniom lekarza. Szczególnie do tych, które regulują ilość i częstotliwość przyjmowanych dawek. Źle prowadzone leczenie może wywołać niepożądane skutki uboczne, zwłaszcza w zakresie dolegliwości żołądkowych, takich jak wymioty czy biegunka. Pacjenci poddani takiej terapii muszą pamiętać o regularnych badaniach krwi, które pomogą określić właściwe stężenie węglanu litu i ewentualnie zmodyfikować jego porcje. Dlaczego przyjmowanie tego panaceum jest tak ważne podczas leczenia ChAD? Naukowcy z Manchester University odkryli, że węglan litu przede wszystkim wzmacnia nasz prawidłowy rytm całodobowy, co z kolei może odnieść skutki w walce z napadami manii i depresji.

Leki przeciwkonwulsyjne, stosowane głównie przy epilepsji, znalazły swoje zastosowanie także jako remedium dla osób z ChAD. Często 1115701_13954916wzbogacają terapię węglanem litu, gdy ten nie odnosi oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza podczas fazy maniakalnej.

Wielkim odkryciem naukowców z National Institute of Mental Health (USA) okazała się ketamina. Jej pojedyncza dawka może pokonać objawy depresji w ciągu zaledwie 40 minut. Należy jednak pamiętać, że działanie tego środka ustępuje dopiero po 3 dniach.

Oprócz przyjmowania odpowiednio dobranych farmaceutyków istotną funkcję pełni także psychoterapia. Dzięki niej pacjent nauczy się samodzielnie rozpoznawać i łagodzić objawy zaburzeń, zlikwiduje negatywne relacje z otoczeniem oraz przedłuży trwanie spokojnych, naturalnych cykli swojego życia.

Kognitywna terapia behawioralna, odpowiednia edukacja czy kuracja rodzinna może okazać się silnym wsparciem dla pacjenta na drodze do swoich pierwszych sukcesów. Czasami jednak sama praca psychologa nie przyniesie właściwych efektów. Dlatego też ważne jest znalezienie przysłowiowego „złotego środka” pomiędzy psychoterapią, a leczeniem farmakologicznym.

Dane wpisu

Data
21 lutego 2013

Autor
e-d-s

Kategoria

Tagi

Zostaw odpowiedź