Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Jak wygrać w walce z przesileniem wiosennym?

Wiosna zawitała do nas w całej swej okazałości. Mocne słońce, rozkwitająca 1412068_untitledwokół zieleń, coraz dłuższy dzień. Niestety, oprócz tych pięknych aspektów nowej pory roku musimy przygotować się także na chwilowe pogorszenie samopoczucia.

Zmiana, jaka towarzyszy nadejściu prawdziwej wiosny, wywołuje pewien „szok” dla naszego organizmu. Inny tryb życia, nastawiony głównie na przedłużenie dotychczasowego trybu aktywności psychofizycznej, osłabienie spowodowane zmiennym ciśnieniem atmosferycznym, jak i częste wahania pogody mogą odcisnąć swoje piętno na naszym organizmie. Narażeni na taki przejściowy spadek formy są głównie pacjenci z problemami kardiologicznymi, osoby, które są wyjątkowo podatne na stany depresyjne oraz meteoropaci.

Na szczęście, z każdej patowej sytuacji jest jakieś wyjście. Wystarczy podjąć kilka ważnych kroków, by znów w pełnym zdrowiu (na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej) cieszyć się rozkwitającą wokół nas przyrodą.

Jednym z najważniejszych postanowień powinna być zmiana dotychczasowej 1412883_healthy_salad_4diety. Podczas całej zimy, która w tym roku była wyjątkowo długa, nasz organizm domagał się czasami ciężkich i obfitych posiłków. Wiosna to czas, który wypełni wszystkie ogródki działkowe nowymi i zdrowymi produktami. Jest to najlepszy okres, by do naszej codziennej diety wprowadzić dużo świeżych warzyw i owoców. Zastąpmy smaczną sałatką kaloryczne przekąski, a po krótkim czasie odczujemy mnóstwo nowej energii. Dieta przyspieszy metabolizm, co, oprócz spadku przybranej przez zimę wagi, pozwoli nam zniszczyć wiosenną apatię oraz ciągłe uczucie zmęczenia bądź irytacji.

Czasami jednak sama dieta nie wystarczy jako broń przeciwko wiosennemu przesileniu. Dłuższy dzień oraz coraz więcej docierających do nas promyków słońca aż proszą, by skosztować trochę więcej ruchu fizycznego. Nie musimy od razu chwytać się za sporty wyczynowe, wystarczy nawet dłuższy spacer, który pomoże wzmocnić organizm i zlikwiduje doskwierające nam zmęczenie. Niestety, często nie potrafimy sami podjąć decyzji o zmianie dotychczasowego trybu życia. Najlepszą motywacją do zwiększenia sprawności fizycznej może okazać się… zaproszenie do wspólnych wycieczek rowerowych lub zwykłych spacerów przyjaciół bądź członków rodziny. Jeśli więc podejmiemy taką decyzję, czas spędzony poza domem przyniesie wiele radości i okazji do rozmów, które odwrócą naszą uwagę od ubocznych skutków wiosny. Czasami zapisanie się na zajęcia fitness lub każdą inną formę aktywności fizycznej, w której bierze udział więcej osób, może wpłynąć pozytywnie na wzmocnienie naszego postanowienia. Wybór drogi, jaką obierzemy w walce z wiosennym przesileniem zależy tylko od nas.

Jeśli podjęliśmy odpowiednie kroki do walki z atakującą zewsząd apatią, a mimo to nie odczuwamy poprawy naszego samopoczucia, warto zasięgnąć opinii lekarza. Tylko odpowiednia konsultacja medyczna pomoże znaleźć przyczynę spadku formy, której zwalczenie może także wymagać określonej dawki wzmacniających preparatów.

Wiosna to stan, w którym wszystko budzi się do życia. Czasami zdarza się jednak, że ta pobudka odbywa się ogromnym kosztem naszego stanu psychofizycznego. Nie musimy się jednak poddawać! Wybierzmy najlepszą drogę do poprawy samopoczucia, a rozkwit energii pomoże nam poprawić jakość dotychczasowego życia.

Dane wpisu

Data
20 kwietnia 2013

Autor
e-d-s

Kategoria

Zostaw odpowiedź