Choroby psychiczne – CHAD – depresja – mania

Choroba afektywna dwubiegunowa – CHAD i inne choroby psychiczne: depresja, mania.

Statystyki nie kłamią…

Czas mija nieubłaganie, a nasze zdrowie psychiczne wciąż się pogarsza. 1282219_97975456Wskaźniki niestety nie wróżą dla nas nic dobrego – w Polsce coraz więcej osób cierpi na depresję, nerwice oraz decyduje się na najbardziej radykalne rozwiązania swych problemów, czyli próby samobójcze.

Życie w kraju, które dość niedawno i w miarę gwałtownie przeżywało swój rozkwit gospodarczy ma swoje minusy. Zmiany niestety niszczą poczucie stabilizacji. Chociaż od czasu polskich przeobrażeń ustrojowych sporo już wody upłynęło, można powiedzieć, że wiele osób wciąż nie może być pewna swojej sytuacji materialnej, zawodowej, społecznej i rodzinnej. Jakkolwiek depresja, desperacja oraz nerwice to efekt uboczny rozwoju każdego cywilizowanego kraju, nie mniej jednak dość sporym problemem może okazać się fakt, że zaburzenia zaczynają dotykać wiele młodych osób. Statystyki nie zawsze odzwierciedlają faktyczny stan rzeczy, dlatego to nie one są przedmiotem moich rozważań – czasami wystarczy wyjść na ulicę, by zauważyć coraz więcej smutnych twarzy i przysłuchiwać się rozmowom o wyjątkowo negatywnym charakterze.

Sama kiedyś byłam świadkiem dialogu dwóch młodych (najprawdopodobniej w1126889_77017795 wieku gimnazjalnym) dziewcząt. Zaskoczona ich smutnymi twarzami, zainteresowałam się dyskretnie poruszanym przez nie tematem. Zamiast cieszyć się młodością, korzystać z tego, co jeszcze może (i powinno) przedłużyć im dzieciństwo, ich rozmowa opierała się głównie na sytuacji zawodowej wielu młodych ludzi. Wzrastający wskaźnik bezrobocia przyczynił się do tego, że dziewczęta już teraz zaczęły podejmować decyzję o kierunku studiów, jakie podejmą w przyszłości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich wybór nie wiązał się z prawdziwą pasją, tylko statystykami odnośnie późniejszego zatrudnienia. Ale to nie wszystko. Jedna z rozmówczyń nie tak dawno została ciocią. Jednak powiększenie rodziny nie sprawiło w dziewczynce radości. Wręcz przeciwnie, stwierdziła, że jej rodzina nie da rady sobie z tą nową sytuacją pod względem finansowym. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy praca i dobra passa się skończą. Kolejnego tematu przez nie poruszanego nie będę dokładnie przedstawiać, ponieważ był on, jest i z pewnością będzie przedmiotem wielu sporów i kontrowersji społecznych – polityka. Cóż, takie rozmowy oraz główny przedmiot zainteresowań młodych ludzi może wzbudzać wiele frustracji, a nawet kompletnie demotywować do jakiegokolwiek rozwoju.

Z każdej sytuacji jest jednak jakieś wyjście. Czasem warto oderwać się choć na 1389105_46713621chwilę od masy przytłaczających nas informacji, jakimi osaczają nas telewizja i Internet, by wybrać się na spacer, odpocząć w ruchu lub podczas zabawy z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli jednak nawet to nie pomoże nam znów wrócić do stabilnej równowagi psychicznej, warto udać się do specjalisty, którego gabinet jest po to, by nam pomóc, a nie zniechęcać. Podążając za myślą Joe Vitale’go, jednego z wybitnych piewców „Sekretu – prawa przyciągania”, aby być w pełni szczęśliwym, musimy poczuć się tak, jakbyśmy już nimi byli. Bez nerwic, bez depresji, bez uzależnień, bez pesymistycznego spojrzenia na nasze dalsze życie. Drodzy rodzice, pomóżcie swoim dzieciom oddalić się od czynników, które negatywnie wpłyną na ich zdrowie psychiczne. Trzymajmy za siebie kciuki, by statystyki w końcu obrały właściwy kierunek.

Dane wpisu

Data
16 czerwca 2013

Autor
e-d-s

Kategoria

Zostaw odpowiedź